Competing Teams

2024 Regional Competing Teams
46 Registered Teams from 2 Countries and 6 States!

21 ComBBAT, Titusville, FL

79 Team 79 Krunch, Oldsmar, FL

86 Team Resistance, Jacksonville, FL

108 SigmaC@T Robotics Team, Fort Lauderdale, FL

118 Robonauts, Houston, Texas

180 S.P.A.M., Stuart, FL

233 The Pink Team, Rockledge, FL

386 Team Voltage, Melbourne, FL

1056 Hot Rocks, Hilo, Hawaii

1902 Exploding Bacon, Orlando, FL

2383 Ninjineers, Fort Lauderdale, FL

2556 RadioActive Roaches, Niceville, FL

2641 Pittsburgh Central Catholic Robotics, Pittsburgh, Pennsylvania

3164 Stealth Tigers, Tampa, FL

4118 Roaring Riptide, Gainesville, FL

4179 Tahisco Techs, Cantonment, FL

4562 Sentinel Robotics, Dunnellon, FL

4576 Red Nation Robotics, Knoxville, Tennessee

5145 WolfBotics, Gainesville, FL

5276 Edgar Allan Ohms, Tampa, FL

5410 Eaglebotics, Coconut Creek, FL

5472 The Wyld Stallyns, Delray Beach, FL

5722 Plutonium Panthers 5722, Inlet Beach, FL

5816 Gra-V Robotics, Winter Garden, FL

5872 WiredCats, Davie, FL

6184 Capital City Chaotic Coders, Tallahassee, FL

6473 Rock Star Robotics, Orlando, FL

6722 LED Robotics, New Port Richey, FL

7072 O.G.R.E. (Opelika’s Greatest Robotics Engineers), Opelika, Alabama

7111 RAD Robotics, Huntsville, Alabama

7500 MARAUDERS, Fort Lauderdale, FL

8324 MECO Robotics, Orlando, FL

8624 The Bots Who Say “Ni!”, Andalusia, Alabama

8778 HSUWerx, Fort Walton Beach, FL

8788 Special Forces BallistaBots, Crestview, FL

8841 OTTER, Orlando, FL

9300 Olympians, Inverness, FL

9313 ROBOhana, Rosemary Beach, FL

9404 Forge, Pembroke Pines, FL

9481 STEAMCo – All Star, Palmira, Valle del Cauca, Colombia

9489 STEAMCo – UV, Yumbo, Valle del Cauca, Colombia

9493 Coasters1, Fort Walton Beach, FL

9698 Boys & Girls Clubs of Northeast Florida Robotics Team, Jacksonville, FL

9711 TCA Robotics, Tallahassee, FL

9720 St. Pete Strong, Saint Petersburg, FL

9764 Maritime Marauders, Panama City, FL

Participant list last modified January 2024.